מוסקו מיול

מכירים את זה שאתם נתקלים פתאום במלה או מונח חדש שלא שמעתם מעולם, ומאז אותה המלה פשוט לא מפסיקה לזמזם סביבכם? אז לכבוד הקיץ שהגיע, כתבו על פתק "מוסקו מיול" וחכו ותראו מה הולך לקרות.

מוסקו מיול? הרי מדובר בקוקטייל מרענן ומיוחד מאוד, עם קשר רופף למדי לעיר מוסקבה ורופף עוד יותר לפרד (“מיול”). כמו המצאות רבות עם שם משונה, גם המוסקו מיול נולד ב-1941  כתוצאה מצורך של שלושה אנשים, שלושה אנשים שניסו להיפטר ממשהו…

הראשון היה ג’ק מורגן, בעל המסעדה “Cock ‘n Bull” בשדרת סאנסט שבלוס אנג’לס. המסעדה, חביבת ידועני התקופה, התמחתה בייצור עצמי של בירת ג’ינג’ר, וכל מי שהתמחה בייצור עצמי של משהו, יודע שמהר מאוד מצטבר מלאי. השנייה הייתה אשתו שירשה שותפות במפעל הנחושת המשפחתי והשלישי היה ג’ון מרטין, אז נשיא חברת הפצה שכמעט פשטה את הרגל לאחר שקנתה את המותג “וודקה סמירנוף”, מה שהיום נשמע כמו רעיון טוב, אבל בזמנו התבטא בעיקר בהמון ארגזים מעלי אבק. כך שבשנות הארבעים נפגשים שלושה אנשים עם שלוש צרות: בירת ג’ינג’ר, וודקה, וכוסות מנחושת. הוסיפו קרח כתוש וסחטו קצת לימון והנה לכם מוסקו מיול.

moscow_mule_01

באותם השנים כינו האמריקאים את הוודקה “הוויסקי הלבן”, ולא ממש התאהבו בספירט השקוף, ורוחות המלחמה הקרה לא ממש עזרו. כך, נולד המושיע של וודקה סמירנוף ועוד בכוס הגשה מנחושת, ששומרת את קור המשקה אבל בעיקר נראית מגניב. המוסקו מיול של סמירנוף שווק אגרסיווית – מרטין בכבודו ובעצמו הסתובב במועדונים הגדולים של התקופה עם תמונות מבוימות של ברמנים מוזגים סמירנוף לקוקטייל החדש, וכך שכנע את כולם לשתות.

כבר בסוף 1942 כותב ה- “Inside Holywood”, (ה-“גיא פינס” של התקופה)

 “יש משקה חדש שמשגע את שדרת הכוכבים, ושמו מוסקו מיול. המתכון: וודקה טובה, ג’ינג’ר ביר ומיץ לימון סחוט בחלקים שווים”.

התיאור קלע, אך המתכון לא היה מדויק, בנוסף לחסרונו של ספל הנחושת. ברים רבים בתקופה זו השתמשו בספלי הבירה שלהם למשקאות המעורבבים וכך גם המקום של מורגן, מה שרומז לנו שאותו כתב קיבל את המתכון כבר אז, מזוג אוזניים אחרות שהגיעה אליהן השמועה החמה.

הקוקטייל הזה הוא שאחראי לרומן הלוהט של אמריקה עם הוודקה, ולמשקה הבית של לוס אנג’לס, עיר המלאכים. ומהיכן הגיע הפרד? אולי זו הבעיטה של הג’ינג’ר המתובל, אולי זו הוודקה שמתגנבת ומטפסת לראש, ואולי זה פשוט בן הכלאיים שנולד לשני משקאות שאיש לא חשב שיפגשו.

כך או כך, שתראו כבר בסוף השבוע את ספלי הנחושת בבר הקרוב, הנהנו כאילו גם אתם מכירים את הפרד, לפחות מ-1941.

ועכשיו למתכון:

moscow_mule_02

הקוקטייל המסורתי מוגש בכוס נחושת המדגישה את התעבות אדי הקור המקסימה, כמו הטעם המאוזן והלא מתאמץ של הקוקטייל המנצח הזה.

מוסקו מיול was last modified: January 17th, 2018 by מערכת הבלוג